Zduření v oblasti krku

Na úvod:
Každá zduřenina na krku vyžaduje důkladné vyšetření. Většina těchto otoků není nádorového původu . Pokud se vám na krku objevil nějaký otok nebo hrbolek, prostudujte si následující algoritmy.
Pokud je na vaše příznaky doporučována okamžitá návštěva lékaře, dodržujte prosím toto doporučení.

Příznaky Druh onemocnění Léčebný postup
začněte zde
1. Máte hrbolky nebo otoky na obou stranách krku? ne --> Pokračujte otázkou 4
ano, pokračujte dolů
2. Máte horečku, bolesti v krku, příznaky rýmy nebo nachlazení? ano --> Může se jednat o zvětšené lymfatické uzliny vyvolané infekcí streptokokem, mononukleózou nebo běžnou infekcí v krku . --> Pokud se hrbolky nezmenší během 2 týdnů, nebo pokud dojde k jejich zvětšení a napnutí, vyhledejte ihned lékaře..
ne, pokračujte dolů
3. Dochází k stálému nárůstu hrbolků, zůstávají na krku déle než 2 týdny? ano --> Příčina může být v infekci nebo v nádoru lymfatických uzlin. --> Bez odkladu vyhledejte lékaře .
ne, pokračujte dolů
4. Vyskytuje se otok na zádní část krku nebo na jedné či obou stranách krku? ne --> Pokračujte otázkou 7
ano, pokračujte dolů
5. Máte nějakou kožní infekci na pokožce hlavy? ano --> Tyto otoky na krku jsou pravděpodobně vyvolány reakcí lymfatických uzlin na kožní infekci. --> Na kožní infekci použijte lokální antiseptika. Pokud se uzliny nezmenší během 2 až 3 týdnů, navštivte lékaře.
ne, pokračujte dolů
6. Máte horečku, vyrážku na obličeji? ano --> Může se jednat o běžné virové onemocnění, vzácněji o zarděnky. --> K odstranění příznaků použijte běžně dostupné léky. Pokud máte vyrážku ve tváři, navštivte lékaře. Zarděnky mohou u žen poškodit nenarozené dítě a vyvolat různé komplikace jako např. zánět plic.
ne, pokračujte dolů
7. Máte otok lokalizovaný v okolí čelisti na jedné nebo obou stranách? ano --> Tento druh otoku je typický pro příušnice ( běžné virové onemocnění ) . --> Navštivte lékaře .
ne, pokračujte dolů
8. Je otok umístěný pod bradou nebo přímo ve středu krku? ano --> Mohlo by se jednat o cystu ( dutinu s tekutinou ) nebo absces ( tekutinu vyplněnou hnisem ) štítné žlázy. --> Navštivte lékaře .
ne, pokračujte dolů
9. Máte lehký otok na přední straně krku v úrovni klíčních kostí? ano --> Mohlo by se jednat o zvětšenou štítnou žlázu - strumu nebo zánět štítné žlázy ( thyreoiditidu). --> Navštivte lékaře .
ne, pokračujte dolů
Pro více informací navštivte vašeho lékaře . Pokud si myslíte, že je vaše onemocnění vážné, vyhledejte lékaře ihned.
zpět